Heti könyvajánló

Oplatka András - Széchenyi István

1867

"...mert amit erő és hatalom elvész, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják; de miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemondott, annak visszaszerzése mindig nehéz s mindig kétséges." (Deák Ferenc)

Linkblog

Az első bejegyzés

2007.01.06. 22:02 | 1867 | Szólj hozzá!

Üdvözletem mindenkinek, aki erre az oldalra tévedt!

Az első bejegyzést nehezebb megírni, mint ahogy gondoltam.
Fontos először leszögezni, hogy a Blogot nem egyedül fogom vezetni. Igyekszünk majd folyamatosan fejleszteni, alakítani és frissíteni.

Amint láthatjátok, fő elvi irányadónk a kiegyezés és a dualizmus, az alkotmányos monarchia rendszerének gondolata. Úgy véljük, hogy a jelenlegi Magyar Köztársaság működése, "demokráciája" hibás és beteg, legalábbis sok kívánnivalót hagy maga után.
A tágabb értelmiségnek nincsen hangja és valós beleszólási joga a politikába, közéletbe. A közerkölcs és az átlagemberek tisztességességi "színvonala" alaposan elmaradt a múlt század és a nyugati államokéhoz képest! Ma már elfogadott dolog hazudni is.
Minket az fogott meg az alkotmányos monarchia rendszerében, hogy a király személye (aki kb. annyit tesz ki, mint egy ún. "erős" köztársasági elnök) és udvari környezete, a kétházas parlamenti rendszer tekintélyt és tartást ad az embereknek. Mégsincs abszolútizmus, az emberek gyakorolhatják alkotmányos polgári jogaikat, amely megilleti őket.
Egy kétházas parlamenti rendszer sokféle lehet, de ha jól dolgozzák ki, igazságosabb is.  Egyházak, városok, mágnások is delegálhatnának képviselőket. És a bekerülési határ leszállításával az alsó házba kisebb pártok is bekerülnének.
Mivel Magyarországon ma a hatalom a népé, amely választott képviselők útján gyakorolhatja hatalmát, ezért nem szabad megfeledkezni azokról sem, akik kisebb pártokat támogatnak. Ők is a "nép része", legyen hát joguk beleszólni a törvényalkotásba!

Az alkotmányos királyság rendszere tehát abban nem különbözik a köztársaságétól, hogy demokratikus. A demokrácia azért jobb (bár nem tökéletes) rendszer, mint a diktatúra, mert a diktatúrában - legyen az párti, katonai vagy bármilyen más - a vezetőnek/vezető rétegnek muszáj eltörölni politikai ellenfeleit, vagy megbuktatják. A demokráciában viszont erre nincs lehetőség. Itt egy politikusnak legyőznie kell a másikat, ebben pedig a szavazókra van szüksége.

Nagyobb nevek, akik az alkotmányos monarchiában hittek és dolgoztak: gróf Széchenyi István, gróf Batthyány Lajos, Teleki László, báró Wesselényi Miklós, Kossuth Lajos, Szemere Bertalan, Deák Ferenc, gróf Tisza István, gróf Tisza Kálmán, gróf Andrássy Gyula, Vitéz Nagybányai Horthy Miklós, Teleki Pál...

Szeretném hinni, hogy Magyarország nem volt, hanem lesz! /Széchenyi/

[gróf]

A bejegyzés trackback címe:

https://1867.blog.hu/api/trackback/id/tr5426721

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása